خبر دفاع مقدسمهمان ویژهدفتر یارانتصویر عشقبرگی از شقایقدر پرتوی رهبریدر مکتب روح اللهکلام نورکلام ماندگارمشهد الشهداءیاد ایامصفحه اول
   
 

 

پنجشنبه ۰۹ بهمن
سایر عناوین خبری امروز

قتل دلخراش فرزند و عروس فرمانده جنگ‎های نامنظم دفاع مقدس

زندگينامه شهيد ابراهيم اميرعباسي در برنامه «باستاره‌ها»

يادواره سرداران شهيد همدان در دانشگاه بوعلي برگزار مي‌شود

برگزاري يادواره شهداي دانشجو شهرستان مهريز

انتشار كتاب‌هاي دفاع‌مقدس، نبايد در انحصار ناشران دولتي باشد

مجموعه شعر دفاع مقدس «پابرهنه تا ماه» فردا بررسي مي‌شود

کارگاه نمایشنامه نویسی دفاع مقدس در خرم آباد برگزار شد

سينماي دفاع مقدس، شناسنامه ملي سينماي ايران است

شهادت جانباز شيميايي ؛راميان

شهادت جانباز جنگ تحميلي در آمل

يادواره شهيد فهميده و شهداي دانش آموز شهرستان اراك برگزار شد

انتشار 113 عنوان كتاب انقلاب و دفاع‌مقدس در 2 ماه گذشته

مسابقه وبلاگ نویسی دفاع مقدس در کشور برگزار می شود

ساخت بزرگترين مجموعه تلويزيوني دفاع مقدس استان زنجان

درس آشنايي با دفاع مقدس در 5 دانشگاه دولتي كشور ارائه شده

ارسال شده در تاریخ : 1386/5/20

گزارش؛

لشکر 27 محمد رسول الله (ص)، نقش اساسی و عملکردها

تيپ ‌٢٧ حضرت محمدرسول‌الله (ص) در هفدهم بهمن ‌١٣٦٠ به فرمان‌دهي "حاج احمد متوسليان" به جرگه يگان‌هاي رزمي سپاه پيوست.

به گزارش سبکبالان به نقل از ایسنا تيپ در همان اوايل تأسيس آماده شد تا در عمليات بزرگ "فتح‌المبين" نقشي كليدي ايفا نمايد.اين تيپ با ‌٩ گردان مأموريت يافت تا با نفوذ در عمق مواضع دشمن،توپ‌خانه سنگين آن‌ها را در ارتفاعات "علي گره زد" از كار بيندازد. در اين عمليات، تيپ ‌٢٧ طي چهار مرحله توانست ضربات سنگيني را در مناطق "تپه چشمه"، "شاوريه"، "بلتاي بالا" و پايين به دشمن بعثي وارد نموده و مناطق وسيعي از سرزمين‌هاي اشغالي را آزاد كند.

دومين عملياتي كه تيپ ‌٢٧ در آن حضور يافت، عمليات "الي بيت‌المقدس" بود كه كمتر از يك ماه پس از عمليات فتح‌المبين طرح ريزي و اجرا شد. در اين عمليات تيپ ‌٢٧ با دوازده گردان پياده ماموريت داشت تا با پيشروي در عمق ‌١٧ كيلومتري خطوط دشمن، خود را به جاده "اهوازـ خرمشهر" رسانده و از آن‌جا به سمت ايستگاه "نيم نود" و "گرمدشت" پيشروي نمايد، اين مأموريت سخت و مشكل با ايستادگي رزمندگان اين تيپ به خوبي انجام گرفت.

در مرحله دوم، تيپ ‌٢٧ با شكستن دژ دشمن در شلمچه، زمينه آزادسازي خرمشهر را مهيا نمود. پس از آن در مرحله سوم عمليات، تيپ ‌٢٧ با بستن راه فرار دشمن در محدوده "نهرخين" آن‌ها را به محاصره در آورد. در آخرين مرحله نيز با مقاومت سرسختانه‌اي در مقابل پاتك‌هاي دشمن، آزادسازي خرمشهر را تثبيت نمود.

پس از عمليات پيروزمند "الي بيت‌المقدس" تيپ ‌٢٧ به مأموريت برون مرزي اعزام شد كه در همين مأموريت، سردار دلاور اسلام "حاج احمد متوسليان" به اسارت در آمد.

بازگشت تيپ ‌٢٧ به ايران مصادف بود با انجام مرحله سوم عمليات رمضان به فرمان‌دهي "حاج محمد ابراهيم همت" كه با تمام ساز و برگ‌هايش در اين مرحله از عمليات وارد كارزار شد، در نتيجه توانست با شكار تانك‌هاي دشمن در منطقه "پاسگاه زيد" ماشين جنگي عراق را زمين‌گير كند.

پس از عمليات رمضان، تيپ ‌٢٧ با ارتقاء به لشكر، به سمت غرب كشور حركت كرد تا در جبهه مياني وارد عمل شود. عمليات بعدي مسلم بن عقيل (ع) نام داشت كه در منطقه سومار به مرحله اجرا در آمد. در اين عمليات، لشكر ‌٢٧ محمد رسول الله (ص) با نفوذ از محور "گيسكه" و "سلمان كشته" توانست تا چند كيلومتري شهر مندلي عراق پيشروي نموده و ضربات سختي را به دشمن وارد كند.

در مرحله دوم اين عمليات كه به عنوان عمليات "زين‌العابدين(ع)" نام‌گذاري شد، لشكر ‌٢٧ محمد رسول الله (ص) مجددا نوك پيكان عمليات محسوب مي‌شد كه با كشته و زخمي نمودن تعداد قابل توجهي از سربازان دشمن و با اسارت گرفتن تعدادي از آن‌ها توانست ماموريت خود را به نحو احسن انجام دهد.

سفر به رملستان‌هاي "فكه" و دست و پنجه نرم كردن با موانع گسترده طبيعي و مصنوعي، ماموريت بعدي لشكر ‌٢٧ محمد رسول الله (ص) محسوب مي‌شد. عمليات والفجر مقدماتي با هدف نفوذ به عمق مواضع و انهدام نيرو‌هاي دشمن در حد فاصل "تنگه‌ي چزابه" تا "سه راهي فكه" طرح‌ريزي شد. لشكر ‌٢٧، در اين عمليات ماموريت داشت تا با عبور از ميادين وسيع مين و كمين‌هاي دشمن، خود را به جاده "فكه-العماره" رسانده و در خيز دوم به مجتمع "نفتي بزرگان" عراق دسترسي پيدا كند. در مرحله اول رزمندگان لشكر ‌٢٧ به خصوص گردان‌هاي كميل، انصار الرسول(ص)، حنظله، و عمار ياسر توانستند پاسگاه‌هاي عراقي "رشيديه"، "صفريه" و "طاووسيه" را تصرف نموده و در كانال دوم عراقي‌ها مستقر شوند.

دو ماه پس از عمليات "والفجر مقدماتي"، عمليات "والفجر يك" در منطقه شمال فكه (شرهاني-ابوقريب) آغاز شد. لشكر ‌٢٧ در اين عمليات ماموريت داشت، تا با تصرف ارتفاعات ‌١١٢ –146 و ‌١٤٢ دشمن را مجبور به عقب‌نشيني از مواضع پدافندي خود نمايد. يك هفته جنگ بي امان و شبانه‌روزي در حالي به اتمام رسيد كه لشكر ‌٢٧، فرمان‌ده شجاع و دلاور خود "حاج رضا چراغي" را از دست داده بود.

پس از عمليات "والفجر يك"، نظر فرماند‌هان جنگ به سمت جبهه‌هاي غرب معطوف شد. از اين رو منطقه "شاخ‌شميران" و "بمو" براي اجراي عمليات بعدي در نظر گرفته شد. قبل از انجام اين عمليات، لشكر ‌٢٧ به منظور ادامه عمليات والفجر ‌٣ در منطقه مهران «كله قندي» وارد عمل شد.

از سوي ديگر پس از حدود شش ماه، شناسائي‌هاي طاقت فرسا و دقيق، عمليات "بمو" لغو و كليه يگان‌ها جهت ادامه عمليات "والفجر ‌٤" كه در منطقه عمومي "پنجوين" آغاز شده بود به آن منطقه اعزام شدند. در مرحله سوم اين عمليات، لشكر ‌٢٧ محمد رسول‌الله (ص) با هدف تصرف ارتفاعات ‌١٩٠٤- ‌١٩٠٠- ‌١٨٦٦ "كاني مانگا" و "دشت پنجوين" وارد عمل شد.

رزمندگان لشكر ‌٢٧، بر روي ارتفاعات كاني مانگا، جنگ سختي را با دشمن آغاز كردند. جنگي كه نزديك بيست روز به طول انجاميد، بيست روز جنگ بي‌امان با دشمني تا دندان مسلح. در اين عمليات نيز لشكر ‌٢٧ مانند ديگر عمليات‌ها چندين سردار دلاور خود را از دست داد. سرداراني چون: اكبر حاجي‌پور، اصغر رنجبران، مهدي خندان، ابراهيم معصومي و …

پس از خاتمه عمليات والفجر ‌٤، بار ديگر نيروهاي اسلام به سمت جنوب آمدند تا در "هورالهويزه" عمليات بزرگي را تدارك ببينند. عمليات آبي ـ خاكي خيبر در منطقه عمومي "طلائيه ـ جفير" آغاز شد. لشكر ‌٢٧ در اين عمليات مأموريت داشت تا در يك جبهه، با شكستن دژ مستحكم عراق در منطقه طلائيه و در جبهه‌اي ديگر با نفوذ به جزاير مجنون، دشمن را در حلقه محاصره خود قرار دهد. جنگ سختي بين رزمندگان اسلام و دشمن درگرفت. جنگي كه پانزده روز به طول انجاميد و عاقبت با شهادت فرمانده دلاور و محبوب لشكر ‌٢٧ شهيد "حاج محمد ابراهيم همت" به تثبيت مواضع خودي انجاميد.

عمليات خيبر تجربه خوبي بود تا بتوان عمليات‌هاي آينده را هم طرح‌ريزي كرد، از اين رو طرح عمليات آبي ـ خاكي ديگري ريخته شد. در آخرين روزهاي سال ‌١٣٦٣، "عمليات بدر" در منطقه‌ي "شرق دجله" آغاز شد. در اين عمليات، لشكر ‌٢٧ به فرمان‌دهي "حاج عباس كريمي" مأموريت داشت تا در حد مياني عمليات، ضمن عبور از آب‌راه هور، خود را از جزيره جنوبي به جزيره شمالي مجنون رسانده و از آن‌جا با نفوذ به عمق مواضع دشمن در دشت "الهاله" و رودخانه "دجله" بر بزرگراه "العماره ـ بصره" تسلط پيدا كند. در اين عمليات نيز مانند ديگر عمليات‌ها سنگيني و فشار دشمن، بر رزمندگان لشكر ‌٢٧ محمد رسول الله (ص) وارد مي‌شد، به طوري ‌كه وضعيت به مرحله‌اي رسيد كه فرمان‌ده و معاون لشكر با "آرـ پي ـ جي هفت" به شكار تانك‌هاي دشمن پرداختند. با شهادت حاج عباس كريمي، فرمان‌ده لشكر ‌٢٧، اين نبرد نا برابر نيز به پايان رسيد.

يازده ماه پس از عمليات بدر، عمليات عظيم "والفجر‌٨" با عبور رزمندگان اسلام از رودخانه عظيم "اروندرود" شروع شد. در اين عمليات، لشكر ‌٢٧ مأموريت داشت تا از "جاده فاوـ ام‌القصر" به سمت مواضع نيروهاي عراقي پيشروي نمايد. در مرحله اول عمليات، شهر فاو، تمام حيثيت و آبرويشان به فنا رفته بود، هر چه در چنته داشتند رو كردند تا بلكه بتوانند مواضع از دست رفته را باز پس بگيرند. اما استقامت و پايداري نيروهاي اسلام‌ بالاخص رزمندگان لشكر ‌٢٧ در محور "ام‌القصر" باعث شد تا دشمن نتواند به اهداف خود دست يابد.عاقبت، اين نبرد نابرابر نيز پس از هشتاد روز مقاومت و ايثار رزمندگان اسلام و عقب نشيني دشمن به پايان رسيد.

پس از عمليات "والفجر ‌٨" عراق در يك حركت تبليغاتي و به منظور دادن روحيه به نيروهاي خود، دست به اقداماتي زد كه آن را "پدافند متحرك" ناميد. در اين عملياتها عراق توانست بر بعضي از مناطق استراتژيك، از جمله شهر مهران دست پيدا كند. با سقوط شهر مهران، امام عزيز، با دم مسيحايي خود در كالبد رزمندگان دميدند و فرمودند كه مهران بايد آزاد شود. در دهم تير ماه ‌١٣٦٥، عمليات كربلاي يك با هدف آزادسازي شهر مهران از چند محور شروع شد. لشكر ‌٢٧ با در اختيار داشتن چندين گردان آماده، مأموريت پيدا كرد تا با گذشتن از خط دشمن، ضمن عبور از رودخانه فصلي "گاوي"، "ده بهروزان" و چندين رده خط پدافندي دشمن، خود را به ارتفاعات "قلاويزان" برساند. اين عمليات نيز با موفقيت كامل انجام گرفت و منجر به آزادسازي شهر مهران گرديد. در اين عمليات، قائم مقام لشكر‌٢٧، "حاج سيد محمد رضا دستواره" به خيل شهدا پيوست.

پس از عمليات كربلاي يك و تا قبل از شروع عمليات كربلاي ‌٥، لشكر ‌٢٧ مسئوليت پدافند از خط مهران را نيز بر عهده داشت. با اعزام سپاهيان محمد (ص) به جبهه‌ها و تكميل گردان‌ها، لشكر ‌٢٧ مأموريت پيدا كرد تا نقش كليدي در عمليات بزرگ كربلاي ‌٥، ايفاء نمايد.

گردان‌هاي لشكر ‌٢٧، در گام اول با هدف دستيابي به كانال "پرورش ماهي"، رسيدن به جاده "شلمچه ـ بصره" و بستن عقبه دشمن از سمت كانال زوجي از قلب مواضع نيروهاي دشمن، پيشروي خود را شروع كرده و با پشت سر گذاشتن مواضع وسيع و غيرقابل نفوذ دشمن در شلمچه توانستند به اهداف اوليه عمليات دست يابند. از طرف ديگر دشمن بعثي، با احساس خطر از نفوذ رزمندگان اسلام، اقدام به پاتك‌هاي سنگين زرهي نمود به طوري كه آتش توپ‌خانه و هواپيماهاي دشمن لحظه‌اي قطع نمي‌شد. فشار تانك‌هاي پيشرفته دشمن به حدي بود كه يگان‌هاي مجاور لشكر ‌٢٧، مجبور به ترك مواضع خود شدند. از اين رو نيروهاي لشكر ‌٢٧ در يك منگنه فشار قرار‌گرفته و با تمام توان خود به مقابله با پاتك‌هاي دشمن پرداختند.

در مرحله تكميلي كربلاي ‌٥ قرار شد رزمندگان لشكر ‌٢٧ با تصرف دژهاي "نوني شكل" ماشين جنگي عراق را در شلمچه از كار بيندازند كه در اين مرحله متحمل فشارهاي سنگين زرهي دشمن شدند. در مجموع، عمليات "كربلاي ‌٥" كه از ‌١٩/١٠/٦٥ شروع شده بود، با انجام عمليات "كربلاي ‌٨" تا نيمه دوم فروردين ‌١٣٦٦ به طول انجاميد.

نزديك به يك‌صد روز جنگ بي ‌امان ادامه داشت تا اين كه با تثبيت مواضع رزمندگان اسلام و تشكيل خط پدافندي، اين نبرد سنگين هم به پايان رسيد. در اين عمليات حاج عليرضا نوري، قائم مقام فرمان‌دهي لشكر به همراه تعداد زيادي از فرمان‌دهان و معاونين گردان‌ها به شهادت رسيدند.

در مردادماه ‌١٣٦٦، لشكر ‌٢٧ مجدداَ جهت انجام عمليات، راهي منطقه غرب كشور شد تا در عمليات "نصر‌٧" حضور پيدا كند. در اين عمليات، مأموريت لشكر ‌٢٧، تصرف يال "دوپازا" و تثبيت ارتفاعات دوپازا بود كه به نحو احسن انجام گرفت. شركت در عمليات سخت و طاقت فرساي "بيت‌المقدس‌٢"، در منطقه ماووت، دست و پنجه نرم كردن با دشمن در سرماي چندين درجه زير صفر منطقه "دلبشك" و "سيد صادق" مأموريت ديگري بود كه لشكر ‌٢٧، آن را نيز به انجام رساند.

ارتفاعات سرسبز "شاخ شميران" عراق، در اولين روزهاي بهاري سال ‌١٣٦٧ ميزبان دريادلان بسيجي بود تا در رزمي ديگر پنجه در پنجه دشمن اندازند. تصرف ارتفاعات "شاخ شميران"، "شاخ سورمر"، "تيمورژنان" و "سد دربندي خان" از اهداف اين عمليات بود كه طي چندين روز جنگ بي‌امان به پايان رسيد.

بعد از عمليات "بيت‌المقدس‌٤" عراق با تقويت سازمان رزم خود، به انجام عمليات‌هاي محدود براي بازپس گيري مناطقي كه در تصرف ايران بود اقدام كرد و بعضاَ هم موفق شد. عراق توانست فاو، مجنون، شلمچه‌، فكه و… را باز پس بگيرد.

جهت مقابله با پيشروي‌هاي دشمن، طرح عمليات "بيت‌المقدس‌٧"، در منطقه پاسگاه "زيدـ كوت سواري" ريخته شد، كه بلافاصله هم به مرحله اجرا درآمد. در بيستم خرداد ‌١٣٦٧، لشكر ‌٢٧ مأموريت پيدا كرد تا با عبور از "كانال ادب"، خود را به كانال پرورش ماهي، در منطقه شلمچه برساند.

چند روز پس از اين عمليات، دشمن پاتك سنگيني را در منطقه "ابو قريب" آغاز كرد. جهت مقابله با دشمن، رزمندگان "گردان عمار ياسر" به همراه سردار دلاور اسلام "حاج غلامرضا صالحي" به منطقه اعزام شدند كه پس از نبردي شديد، عاقبت با شهادت تعدادي از رزمندگان گردان عمار ياسر و سردار دريا دل و باصفا، "حاج غلامرضا صالحي"، قائم مقام فرمان‌دهي لشكر، دشمن به عقب رانده شد.

در آخرين روزرهاي تيرماه‌١٣٦٧، با پذيرش قطعنامه ‌٥٩٨ از سوي جمهوري اسلامي ايران، استكبار جهاني و به خصوص عراق در يك بن بست استرتژيكي قرار گرفته و به قولي خلع سلاح شدند. آن‌ها به تصور اين‌ كه ايران، توان رزمي‌اش را از دست داده و همين امر باعث شده تا قطعنامه ‌٥٩٨ را بپذيرد، بر آن شدند تا با هجوم گسترده ديگري، ايران را از پاي درآورند. از همين رو نيروهاي فريب خورده منافقين با تجهيز و جمع‌آوري كليه نيروهاي خود از اقصي نقاط دنيا، اقدام به انجام عملياتي براي اشغال شهرهاي غرب كشور به منظور پيشروي و تصرف تهران نمودند. از سوي ديگر نيروهاي تقويت شده عراق، با حمله گسترده ديگري ضمن عبور از مرزهاي جنوبي تا ‌٢٠ كيلومتري اهواز پيشروي نموده و درصدد برآمدند تا شهرهاي خرمشهر ـ آبادان و حتي اهواز را به اشغال خود در آوردند كه بار ديگر نهيب حيدري امام خميني (ره) به مدد اين كشور آمد و با فرمان ايشان، سيل نيروهاي مردمي به سوي جبهه‌هاي نبرد هجوم آوردند. به گونه‌اي كه در كمتر از يك هفته، هم منافقين و هم نيروهاي عراقي را تا پشت مرزهاي بين‌المللي به عقب راندند.

در اين مقطع نيز لشكر‌٢٧، با گسيل بخشي از نيروهاي خود براي مقابله با توطئه منافقين و بخشي ديگر جهت مقابله با نفوذ عراق در منطقه شلمچه، نقش چشم‌گيري در سركوبي اين توطئه‌ها ايفا نمود.

با پذيرش قطعنامه ‌٥٩٨، از سوي طرفين و مشخص شدن آتش بس، عملاَ جنگ به اتمام رسيد، اما لشكر ‌٢٧ تا دو سال پس از جنگ نيز مأموريت پدافند از منطقه "پاسگاه زيد" را بر عهده داشت.

علاوه بر مأموريت پدافند از منطقه، كار تفحص و جستجوي پيكرهاي مطهر شهدا، نيز از جمله اقداماتي بود كه لشكر ‌٢٧ پس از اتمام جنگ به آن اهتمام ورزيد و تا كنون آن را ادامه داده، كه در اين مسير نيز شهدايي را تقديم كرده است و ثمره آن، كشف پيكر بيش از پنج هزار شهيد گرانقدر بوده است.

افزون بر مأموريت‌هاي رزمي، لشكر ‌٢٧ محمد رسول‌الله(ص) پس از پايان جنگ در سنگر سازندگي، به فعاليت پرداخت كه در اين راستا، شركت در ساخت بزرگراه تهران ـ ساوه، سد عظيم كرخه و … را مي‌توان نام برد.

در مجموع مي‌توان گفت: لشكر پرافتخار محمد رسول الله (ص) در طول هشت سال دفاع مقدس و شركت در چندين عمليات بزرگ و عاشورايي، چهار فرمان‌ده لشكر، شش قائم مقام لشكر، دو رئيس ستاد، ده فرمان‌ده تيپ، بيش از يكصد و پنجاه فرمان‌ده و معاون گردان و هزاران نيروي سپاهي و بسيجي تقديم انقلاب اسلامي نموده است كه هم اكنون نيز با پيروي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري در سازمان‌دهي، مديريت، آموزش و انضباط، تعمير و نگهداري، پشتيباني و سازمان‌دهي هزاران نفر از بسيجيان، لشكر مصمم است تا راه خونين شهداء را ادامه دهد.

ان شاء الله»

 

 
نسخه چاپی | این صفحه را برای دوست خود بفرستید
 

  نظرات کاربران

...

- به امید رهایی شیر در زنجیر حاج احمد متوسلیان از چنگال صهیونیستها اللهم فک کل اسیر ...

- تا می توانید به سلاح علم مجهز شوید

جواد شاهرخ ابادی

- در سال 61 عملیات مسلم ابن عقیل بسیجی گردان حبیب بودم و جانباز شدم امیدوارم روز محشر شرمنده خون شهدا نباشیم

سید حسن لاجوردی

- با سلام من از نیروهای گردان حبیب بودم و تشنه سایتی از زیر مجوعه لشکر برای گردان های مربوطه همراه با عکسها و خاطرات ماندگار برای نسلهای اینده .با تشکر

منصوري وش

- به اميد فرج آقا امام زمان تا مشخص شود وضعيت ديپلمات هاي دور از وطن

- کاش روزی حاج احمد را زیارت کنم

نام:
ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:

 
صفحه اول  
ورود خبرنگاران افتخاری  
خبرنگار افتخاری سبکبالان باشید  

آرشیو

گفت و گو

شاعري که جنگ را عاشقانه مي‌سُراید

نبرد كركوك به روايت فرمانده عمليات «نيروى قدس»

جنگ سيم ارتباطي امام با تك‌تك مسلمانان دنيا بود

شهید سید مجتبی هاشمی به روایت معصومه رامهرمزی

اشکتان را نبینم

دلم مي‌خواد كبوتر بام حسين بشم من

عمليات مرصاد به روايت سردار سليم‌آبادي

آرشیو

گزارش

بازخوانی رمان های دفاع مقدس

درباره کتاب دا؛گزارشی بی نظیر از دفاع

تاكتيك‌هاي رزمندگان اسلام در عمليات مرصاد و نقش هوانيروز ارتش

اعتراف جهان به جنايات صدام و پيروزي سياسي ايران

واكاوي جنگ،عمليات بيت‌المقدس دو

روز شمار هفته اول جنگ

گزارش كامل نخستين همايش نقش اطلاعات عمليات در دفاع‌مقدس

گزارشی از مركز فرهنگي دفاع مقدس كرمانشاه

لشکر 27 محمد رسول الله (ص)، نقش اساسی و عملکردها

شجاعت‌هاي زنان ايران دوست و دشمن را متحيّر كرد